دولت‌ها باید برای مدیریت موسساتی عمومی‌غیردولتی همچون سازمان تامین اجتماعی، افراد خبره‌ای را از میان بدنه این سازمان‌ها انتخاب کنند.

غلامرضا طالبا دبیراجرایی خانه کارگراستان گلستان

دولت‌ها باید برای مدیریت موسساتی عمومی‌غیردولتی همچون سازمان تامین اجتماعی، افراد خبره‌ای را از میان بدنه این سازمان‌ها انتخاب کنند.

به گزارش خبرنگار صدر نیوز غلامرضا طالبا گفت: اتفاق نامبارکی که در بیشتر دولت‌های بعد از انقلاب اتفاق افتاده این است که غالب مدیران سازمان تامین اجتماعی از جایی بیرون از این سازمان‌  انتخاب و به مجموعه این سازمان‌ تحمیل می‌شوند.

طالبا

این بی‌توجهی به حدی در میان تمامی مسئولان دولت‌های اصول گرا و اصلاح‌طلب شایع است که اگر برای ارزیابی عملکرد مدیران قبلی سازمان تامین اجتماعی بخواهیم به نظر بدنه بیمه‌شدگان و کارکنان این سازمان رجوع کنیم تنها عملکرد سه یا چهار مدیرعامل مطلوب ارزیابی می‌شود.

برهمین اساس دوران چهار ساله دولت یازدهم از معدود دفعاتی بود که مدیریت سازمان تامین اجتماعی از میان بدنه این سازمان انتخاب شد و گام‌هایی جدی برای احیا رضایت از دست رفته مخاطبان بیرونی و درونی این سازمان برداشته شد.

این اقدام دولت تدبیر امید ازجمله عواملی بود که باعث تقویت و حفظ پایگاه اجتماعی دولت دوازدهم در میان جامعه کارگران بازنشسته و شاغل شد، ادامه داد: متاسفانه اکنون بار دیگر سازمان تامین اجتماعی در شرایط تحمیل مدیران بیرونی قرار گرفته است.

این مقام صنفی کارگری با یادآوری این نکته که مشکل مدیرانی که از بیرون مجموعه سازمان تامین اجتماعی انتخاب می‌شوند به ناآشنایی آنها با شرایط و قواعد سازمان تامین اجتماعی بازمی‌گردد، افزود: در تمامی ادوار دولتی نتیجه تحمیل و تزریق چنین مدیرانی چیزی غیر از تعدیل منافع سازمان تامین اجتماعی نبوده است.

 سازمان تامین اجتماعی سالهاست با مسئله تحمیل قوانین ناکارآمدی مواجه است که ریشه در بدحسابی دولت‌های وقت، کارفرمایان بدهکار و بی‌اطلاعی و پرتوقعی نمایندگان ادوار مختلف مجلس دارد، برای همین امروز کار به جایی رسیده است که این سازمان در مقام یکی از بزرگترین اشخاص بستانکار کشور، تنها به اتکای منابع مالی خود سرپاست.

 توقع کارگران بیمه‌شده‌ای که به دلیل عملکرد چهار سال گذشته مدیران سازمان تامین اجتماعی ترجیح‌ دادند در انتخابات بهار گذشته از استمرار دولت تدبیر و امید پیروی کنند، این بود که دست‌کم در دولت دوازدهم مَنِش مدیریت فعلی سازمان تامین اجتماعی حفظ شود.

 متاسفانه اکنون شنیده می‌شود که مدیران پزشک سالار وزارت بهداشت درصدد برآمده‌اند تا از نفوذ خود بر دولت برای تغییر مدیریت سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

اینکه وزارت بهداشت دولت یازدهم در دوران چهار سال خود اجرای طرح تحول سلامت را تنها در افزایش تعرفه‌های کادر پزشکی و دست‌اندازی به منابع صندوق‌های درمانی می‌دید، گفت: بحث پزشک خانواده، نظام ارجاع و پزشک مقیم‌ و برخورداری سایر کادرهای درمانی از بازبینی تعرفه‌های پزشکی از موضوعات طرح تحول سلامت بود که متاسفانه همچنان فراموش‌شده باقیمانده است.

وی با یادآوری نگرانی قدیمی جامعه کارگری از سقوط منابع سازمان تامین اجتماعی به دلیل اجرای تک بُعدی طرح سلامت، گفت: در نتیجه این اتفاق طی چهار سال گذشته هزینه‌های درمانی سازمان تامین اجتماعی از حدود ۷ هزار میلیارد تومان به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

قطع یقین اعمال نفوذی که از جانب مدیران وزارت بهداشت برای جابجایی مدیریت کنونی سازمان تامین اجتماعی آغاز شده است با تلاش‌ها برای الحاق منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی به طرح تحول سلامت ارتباط مستقیم دارد.

 قطع یقین تحقق این مسئله آرامش جامعه کارگری را بیش از پیش آشفته خواهد کرد و باعث خواهد شد درنظر آنها مجموعه دولت به مریدان حلقه به ‌گوش معدوی مدیران پزشک‌‌سالار تعبیر شوند که در مجموع باعث تغییر نگاه مثبت جامعه کارگری نسبت به عملکرد دولت‌ دوازدهم خواهد شد.

دفاع جامعه کارگری از حفظ مَنِش مدیریت کنونی سازمان تامین اجتماعی به منزله تایید عملکرد تمامی اقدامات مدیرعامل کنونی سازمان تامین اجتماعی نیست، قطع یقین بیمه شدگان شاغل و بازنشسته سازمان تامین اجتماعی انتقادات جدی و به‌جایی به برخی عملکرد مدیران این سازمان داشته و دارند اما مسئله این است که در صورت جایگزین شدن مدیریت فعلی با افرادی که نسبت به اشخاصی غیر از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی احساس گوش‌به فرمانی و سرسپردگی دارند، منافع صنفی جامعه کارگری مورد تهدید قرار خواهد گرفت و در نتیجه هیچ بعید نیست که آرامش در خیابان آزادی پایتخت برهم ریخته شود.

جامعه کارگری ابدا قصد دخالت در امور دولت را ندارد و تنها باورش این است که سازمان تامین اجتماعی با همه اموال و دارایی‌هایش میراثی بین‌النسلی است که تنها به بیمه‌شدگان این سازمان تعلق دارد و نباید با آن مانند گوشت قربانی برخورد شود.

برای همین موضع کارگران این است که سه‌جانبه‌گرایی بهترین شیوه‌ای است که باعث می‌شود در مورد اموال سازمان تامین اجتماعی به عنوان حق‌الناس و نه بیت‌المال تصمیم‌گیری شود.

 

Print Friendly, PDF & Email


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 5 =