رویترز: احتمال قرار داشتن نام ظریف در میان نامزدهای دریافت صلح نوبل

همزمان با نزدیک شدن به زمان اعلام برنده جایزه صلح نوبل گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالا نام طرف‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ در فهرست نامزدهای دریافت این جایزه جهانی باشد.

صدر نیوز :  به نقل از خبرگزاری رویترز، موسسه نوبل نروژ هر ساله در ماه اکتبر نام جوایز برنده صلح نوبل را اعلام می‌کند. این جایزه که به ابتکار عمل آلفرد نوبل مخترع دینامیک پایه‌گذاری شد ارزشی معادل ۹ میلیون کرون سوئد (برابر با ۱.۱ میلیون دلار آمریکا) دارد که نام برنده آن در سال ۲۰۱۷ قرار است روز ۶ اکتبر (جمعه ۱۴ مهرماه) اعلام شود.

همزمان با نزدیک شدن به این تاریخ گمانه‌زنی‌ها درباره برنده این جایزه جهانی افزایش یافته است. احتمال اینکه نام طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ شامل محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در فهرست نامزدهای دریافت‌کننده این جایزه قرار داشته باشد، وجود دارد.
این مذاکرات در ژوئیه ۲۰۱۵ به حصول توافق هسته‌ای منجر شد که محدودیت برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور را در پی داشت.
جایزه صلح نوبل می‌تواند به یک یا چند نفر یا سازمان تعلق گیرد.
سال گذشته ژوان مانوئل سانتوس رئیس جمهور کلمبیا به دلیل تلاش‌های برای پایان دادن به جنگی ۵۰ ساله که منجر به مرگ حدود ۲۵۰ هزار تن شده بود این جایزه را دریافت کرد.
Print Friendly, PDF & Email


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شش =