كارگاه آموزشی استفاده از كودهای آلی در گرگان برگزار شد

به گزارش صدر نیوز مختار مهاجر در همایش و کارگروه کود آلی که در دانشکده فنی و حرفه‎ای مائده گرگان برگزار شد، اظهار کرد: نیاز است با توجه به چالش‎های کشاورزی راهکار مناسب برای حل معضلات بخش کشاورزی پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه کار تخصصی در کشاورزی نیاز به صبر دارد و باید در مسیر توسعه و ارتقای کشاورزی با ایثارگری وارد شویم، تصریح کرد: تمام ذخایر موجود در خاک را طی 30 سال گذشته از دست داده‎ایم و در این مسیر کارشناسان و کشاورزان بیراهه رفته‎اند و برای جبران این تقصیر باید ایثار و از خودگذشتگی داشته باشیم.

مهاجر ابراز داشت: همایش‎های تخصصی در بخش کشاورزی یک فرصت برای ارتقای بخش کشاورزی است و حقیقت کشاورزی ما این است که یک هزار میکروارگانیسم از خاک کشاورزی جدا شده و این مهم باعث شده که میزان تولید کشاورزی با کاهش رو به رو شده است.

‎رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه باید در نمونه‎گیری هر مزرعه کشاورزی 300 میکروارگانیسم وجود داشته باشد، بیان داشت:

در زمین‎های کشاورزی استفاده از کودهای آلی باعث افزایش عملکرد سیب‌زمینی به میزان پنج‌تن و محصول گندم به میزان 800 کیلوگرم در هکتار می‎شود.

مهاجر افزود: فرصت برگشت مواد آلی خاک به زمین‎های کشاورزی وجود ندارد و از سوی دیگر نمی‎توانیم مواد آلی خاک را تأمین کنیم و باید کارشناسان دست‌به‌دست یکدیگر بدهند تا بتوانیم نسبت به جبران بافت خاک اقدام کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان بهترین کود کشاورزی را کود آلی دانست و بیان داشت: گیاه برای رشد کردن در مزارعه نیاز به کود آلی دارد و باید یک کود کامل و کمپلکس که مهم‌ترین آن مواد ریزمغذی هستند در مزارع به‌کارگیری شود.

وی یادآور شد: باید 2 میلیون و 500 هزار تن گندم از 350 هزار هکتاری که تحت پوشش گندم در استان است به دست بیاوریم و برای رسیدن به این عدد نیاز است که ساختار خاک را بهبود بخشیم.

 

Print Friendly, PDF & Email


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =