گرگان شهر بدون “کلیددار”

گرگان شهر بدون “کلیددار

بیش از ۱۴۰ روز از برکناری شهردار سابق گرگان توسط اعضای شورای شهر گرگان می‌گذرد و همچنان این شهر شهردار خود را نشناخته و در انتظار دریافت حکم شهردار از وزارت کشور است.

گرگان :صدرنیوز غنی زاده ، پس از پایان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی، اعضایی که با شهردار سابق گرگان عکس یادگاری گرفته بودند به‌عنوان منتخبان مردم گرگان به ساختمان سبز شورا راه پیدا کردند. شهروندان پس از انتخاب این افراد انتظار داشتند که شورائیان برای چهار سال دیگر حسین صادقلو را برای شهرداری گرگان انتخاب کنند، اتفاقی که در نخستین روز شهریور ماه به‌گونه دیگری رقم خورد.

در نخستین جلسه غیرعلنی شورای شهر گرگان رأی به عزل شهردار سابق داده و مهدی باقری نیز به‌عنوان سرپرست این شهرداری انتخاب شد. حالا از آن زمان تاکنون بیش از ۱۴۰ روز می‌گذرد و بزرگترین شهر استان با بیش از ۳۵۰ هزار نفر جمعیت بدون شهردار اداره می‌شود.

 در این مدت حاشیه‌های زیادی برای انتخاب شهردار گرگان به‌وجود آمد. از فراخوان برای انتخاب شهردار و ثبت‌نام بیش از ۵۰ نفر، عدم حضور شورائیان در صحن و رسمیت نیافتن جلسات، تجمع عده‌ای از شهروندان مقابل شورای شهر و مسائلی که پس از آن به‌وجود آمد تا انتخاب محمدعلی ثابت‌قدم به‌عنوان گزینه نهایی شهرداری همه و همه در همین ۵ ماه گذشته رخ داد.

انتخاب ثابت‌قدم به‌عنوان گزینه نهایی شهرداری گرگان سروصداهای زیادی داشت و البته پاسخ استعلام‌ها هم به‌گونه‌ای نبود که او بتواند در ساختمان شهرداری قدم بگذارد. پس از این اتفاق گزینه‌های دیگری هم مطرح شد اما عبدالرضا دادبود جدی‌ترین گزینه بود. شورای شهر گرگان باز هم در ۱۸ آذرماه جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل داد تا دادبود را به‌عنوان شهردار انتخاب کند.

پس از آن دیگر وزارت کشور باید اقدام به تأیید یا رد گزینه نهایی شورای اسلامی شهر گرگان می‌کرد. در قانون به وزارت کشور فرصت ۱۰روزه‌ای برای تطبیق و بررسی این شرایط داده شده است، بر همین اساس این وزارتخانه معمولاً بلافاصله پس از وصول مصوبه شورای شهر بررسی‌‌ها و استعلام لازم را از برخی مراجع انجام می‌‌دهد.

با این‌حال آیین‌‌نامه شرایط احراز سمت شهردار درخصوص ضرورت یا عدم ضرورت کسب استعلام ساکت است و وزارت کشور براساس سایر مقررات مکلف به کسب استعلام از برخی مراجع و وزارتخانه‌‌ها برای مشاغل حساس است. تجربه و رویه عملی گذشته نشان می‌دهد که کسب استعلام و بررسی‌های لازم حدود یک ماه به‌طول می‌انجامد در حالی که قانون‌‌گذار به‌صراحت فرصت ۱۰روزه را برای وزارت کشور در نظر گرفته است، از همین رو وزارت کشور مکلف است در ۱۰ روز نظر خود را درخصوص شهردار منتخب و معرفی‌شده شورای شهر اعلام کند.

به‌رغم وجود این قانون اما وزارت کشور هنوز حکمی برای عبدالرضا دادبود نزده تا گرگان همچنان بدون کلیددار باشد.

در این باره رئیس شورای اسلامی شهر گرگان گفت: بارها این موضوع را پیگیری کردیم و آخرین پیگیری‌های ما مربوط به صبح روز گذشته بوده اما هنوز هیچ خبری نشده است.

فائزه عبداللهی افزود: در پیگیری‌هایی که داشتیم وزارت کشور اعلام کرده که برای زدن حکم شهردار مرکز استان نیاز به اخذ چند استعلام است که تاکنون پاسخ برخی از استعلام‌ها نیامده است.

هنوز حکمی برای شهردار گرگان صادر نشده است

با این حال امروز یکی از رسانه‌های استان از قول سخنگوی شورای اسلامی شهر خبری مبنی بر تأیید حکم شهردار گرگان را منتشر کرد در حالی که مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری و همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری از این مسئله اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

محمد حمیدی، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گلستان در این باره به تسنیم گفت: در مورد حکم شهردار گرگان نه به‌صورت شفاهی و نه به‌صورت کتبی چیزی به ما اعلام نشده است.

وی با بیان اینکه امروز این مسئله را از وزارت کشور پیگیری کرده است، افزود: هیچ خبری نهایی در این زمینه از وزارتخانه دریافت نکرده‌ایم.

حمیدی درباره تأخیری که در صدور حکم شهردار گرگان رخ داده است، اظهار داشت: این مسئله طبیعی است اما چندان تأخیری هم صورت نگرفته است.

وی در واکنش به خبری که از سوی سخنگوی شورای شهر گرگان دراین‌باره اعلام شده است، گفت: ممکن است آنها خبر محرمانه‌ای داشته باشند اما رسماً چیزی اعلام نشده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هم با تأیید سخنان مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری به تسنیم گفت: تأیید یا رد شهردار گرگان از سوی وزارت کشور هنوز به ما ابلاغ نشده و خبر جدیدی در این باره نداریم و این موضوع را فردا پیگیری خواهم کرد.

رضا مروتی درباره اینکه براساس قانون وزارت کشور باید ۱۰روزه شهردار منتخب را تأیید یا رد می‌کرد، افزود: قانون مهلتی را در ساختار شوراها تعریف کرده است اما باید ابتدا نتیجه استعلام‌ها از مراجع نظارتی دریافت شود و پس از آن وزارت کشور نسبت به صدور حکم اقدام کند.

وی ادامه داد: ممکن است یک فرد در استان‌ها و شهرهای مختلفی کار کرده باشد که نیاز است استعلام‌های متعددی هم گرفته شود، برای همین روال کمی طولانی می‌شود، ضمن اینکه مهلت قانونی صرفاً بدین معنا نیست که وزارت کشور باید در ۱۰ روز از معرفی گزینه شهرداری، حکم صادر کند بلکه وزارت کشور پس از دریافت پاسخ استعلام‌ها باید در این بازه زمانی حکم را صادر کند.

مروتی درباره اینکه گفته می‌شود فعالیت سرپرست بیش از ۳ ماه غیرقانونی است، گفت: این مسئله درست نیست زیرا مهلت سرپرستی قابل تمدید است. در سال‌های گذشته و در زمان شهردار اسبق نیز این شرایط رخ داده بود که حکم سرپرست برای ۳ ماه دیگر تمدید شده بود.

این در حالی است که در صورت عدم اعلام نظر وزارت کشور، از مفاد قانون این‌گونه برداشت می‌‌شود که شهردار منتخب پس از این ظرف زمانی شهردار رسمی شهر شناخته می‌‌شود اما آغاز به کار وی بدون حکم رسمی وزیر کشور هم سبب ایجاد مشکلاتی برای شهردار، شورا و شهر خواهد شد. به‌نظر می‌رسد شهروندان گرگانی باید همچنان چشم‌انتظار رأی وزارت کشور در روزهای آینده باشند.

 

خبرگزاری تسنیم از گرگان

 

Print Friendly, PDF & Email


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =