۲۰۳۰ کیلومتر از رودخانه های گلستان نیازمند رپر گذاری است

گزارشی از وضعیت رپرگذاری رودخانه های گلستان؛

۲۰۳۰ کیلومتر از رودخانه های گلستان نیازمند رپر گذاری است

مدیریت پدیده ای طبیعی به نام رودخانه و نگهداری آن در شرایط سالم اقدامی مشکل است، زیرا این پدیده از یک طرف به عنوان جزئی از طبیعت پیچیدگی های در هم تنیده ذاتی خاص خود را دارد و از طرف دیگر تحت تاثیر عوامل اجتماعی، سیاسی واقتصادی محیط پیرامون خود، عکس العمل نشان می دهد. به همین دلیل مدیریت رودخانه در قالب طرح های برنامه ریزی، تحقیق، ترویج و مطالعه مستلزم وجود نگرش و بینشی به پدیده های طبیعی است که شناخت بیشتر این پدیده ها را به دنبال داشته باشد و در اثر دقت نظر در این مهم است که راهکارها در راستای پایدارسازی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار صدر نیوز : ، یکی از پروژه های هشت گانه مورد نیاز جهت مهندسی رودخانه علامت گذاری حد نهایی بستر رودخانه ها است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان در این رابطه گفت: پس از انجام مراحل نقشه برداری و مطالعات تعیین حد بستر وحریم ، مراتب بر اساس آیین نامه تعیین حد بستر و حریم رودخانه ها ومجاری آبی از طریق رسانه های عمومی به اطلاع عموم می رسد و معترضین به حد بستر و حریم اعلام شده در مدت قانونی فرصت دارند به شرکت آب منطقه ای مراجعه کنند واسناد و مدارک خود را دال بر اعتراض ارائه نمایند.

مهندس سید محسن حسینی افزود: کمیسیون مرتبط با موضوع، اعتراضات را بررسی کرده وپس از اعلام نظر این کمیسیون که قطعی و به منزله نظر وزارت نیرو است، شرکت آب منطقه ای نسبت به علامت گذاری حدنهایی بستر اقدام می نماید ونسخه ای از نقشه مربوطه را برای اطلاع به اداراتی همچون ثبت اسناد واملاک، بخشداری ها وشهرداری ها اعلام می نماید. دستگاههای خدمات رسان مکلفند در صورت تقاضای مجاورین رودخانه، قبل از صدور هر گونه مجوزی و قبل از انجام خدمات ، از شرکت آب منطقه ای استعلام نموده ودر زمان صدور مجوز، لازم است نظر شرکت آب منطقه ای نیز لحاظ گردد و در زمان ساخت و ساز نیز نظارت لازم صورت گیرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان بیان کرد: علامت های نصب شده در حد بستر رودخانه ها که اصطلاحا به آن رپر می گویند علائم دو تکه ای هستند که قسمت تحتانی آن بتونی و قسمت فوقانی لوله هایی به رنگ آبی است وگاهی پلاک هایی نیز روی آن نصب شده است.این علائم نشان می دهد که در بخش داخلی آن ها، بستر رودخانه با دبی برگشت ۲۵ ساله و قسمت خارجی آن ابتدای حریم می باشد.

وی تصریح کرد: در استان گلستان از مجموع ۲۷۰۰ کیلومتر رودخانه ۱۳۰۰ کیلومتر مطالعات حد بستر و حریم صورت گرفته ودر طول ۶۷۰ کیلومتر از رودخانه های مطالعه شده، رپر در ۲ طرف رودخانه نصب شده است و میزان باقی مانده ۲۰۳۰ کیلومتر است.

مهندس حسینی با بیان این که هر کیلومتر رپر گذاری رودخانه ها ۶ میلیون تومان هزینه دارد گفت: جهت تکمیل رپر گذاری در کل رودخانه های استان اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان نیاز است که در صورت تقسیم بندی آن به یک برنامه ۵ ساله ، سالیانه ۲ ونیم میلیارد تومان هزینه نصب رپر خواهد شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان در ادامه تصریح کرد: در صورت تامین اعتبار در یک برنامه ۵ ساله همه رودخانه های استان رپر گذاری می شوند که فایده آن علاوه بر تعیین حدود بستر رودخانه ها، نوعی آگاهی رسانی به مجاورین است که قبل از هر گونه تصمیم گیری برای تصرف یا تعیین کاربری اراضی خود در حریم رودخانه و اخذ استعلام از شرکت آب منطقه ای از حدود بستر رودخانه مطلع باشند.

Print Friendly, PDF & Email


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =