۶۰۰ خانه مسافر غیر مجاز در همدان شناسایی شده است

۶۰۰ خانه مسافر غیر مجاز در همدان شناسایی شده است

صدر نیوز_ همدان_ مدیر عامل موسسه گردشگری مهر ماندگار همدان گفت:موفقیت طرح در گرو میراث فرهنگی، شهرداری، دادگسنری و نیروی انتظامی است ، گفت: تا کنون ۸۰ خانه مسافر برای مجوز اقدام کردند که متاسفانه با سخت گیری و بهانه جویی های اداره اماکن حدود ۲۰ نفر آنها موفق به اخذ مجوز شده اند.

سجاد آروانه ادامه داد: از دادستانی و نیروی انتظامی برای جمع آوری کارتن به دست ها واسطه ها درخواست کمک داریم و تا زمانی که این واسطه ها و کارتن به دست ها جمع نشوند و با منازل غیر مجاز برخورد جدی صورت نگیرد کاری مفیدی نمیتوان انجام داد.

مسافرخانه یا مهمانپذیر نوعی مکان اقامتی اجاره‌ای است. معمولاً هر اتاق دارای یک تا دو تخت است. امکانات بهداشتی (حمام و توالت) و نیز آشپزخانه در بسیاری موارد در بیرون از اتاقها قرار دارند و بصورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ایران به مکانهای اقامتی ارزان قیمت شبانه‌روزی، مهمانپذیر و نیز مسافرخانه گفته می‌شود. در نیمهٔ اول قرن چهاردهم خورشیدی، ساخت مسافرخانه‌های ارزان قیمت در شهرهای مختلف ایران گسترش یافت و در شهرهای مختلف این مکان‌ها، در میادین اصلی شهر، دروازه‌های ورودی و نیز در مجاورت گاراژهای مسافرتی ساخته شدند. در دهه‌های اخیر، علاقهٔ بیشتری به ساخت و اقامت در هتل به وجود آمده‌است. به همین دلیل، بسیاری از مسافرخانه‌های قدیمی تغییر کاربری داده‌اند. مهمان‌سراها کم و بیش هیچ چیزی از امکانات هتل‌ها کم ندارند و تقریباً تنها چیزی که قیمت آنها را پایین می‌آورد استفاده کردن همزمان چند نفر از یک اتاق می‌باشد. البته تا آنجایی که تجربه نشان داده‌است خیلی به ندرت پیش می‌آید که تمام اتاق‌های یک مهمان‌سرا پر از مسافر باشند، در ۸۰ درصد اوقات شما تنها یا با یک یا دو نفر دیگر در آن اتاق اسکان خواهید داشت.

عدم نظارت برخانه مسافرها، توسعه خانه مسافرها هتلداری و سایر مراکز اقامتی قانونی را با بحران مواجه می کند؛

آنچه که در این خصوص از سوی بسیاری از کارشناسان مطرح شده، آن است که خانه‌های مسافر برای صنعت گردشگری فرصت است یا تهدید و چه تاثیری در حضور و بهره‌مندی قشرهای با تمکن مالی متوسط و کمتر دارد.

برای بررسی این موضوع باید اقدامات زیر ساختی این صنعت نوپا را در نظر گرفت. این موضوع به دلیل بهره‌مندی از سرمایه‌های ملی از اهمیت زیادی برخوردار است و از این رو نگاه سیاست گذاران اقتصادی کشور بدان معطوف شده و بخش خصوصی به عنوان محور، می‌تواند تأثیر بسزایی در پیشبرد آن داشته باشد.

از آنجا که توسعه زیرساختهای این صنعت اقامتی نیازمند تامین هزینه‌های کلانی است و می بایست در خصوص آن برنامه‌ریزی و نیاز سنجی صورت گیرد، فرآیندهایی همچون جمع‌آوری اطلاعات، بررسی مشکلات و حل آن با ملاحظات اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است و هرگونه برنامه‌ریزی ملزم ومبتنی بر اطلاعات آماری و جامع و نیز برپایه استقلال‌های اقتصادی است که باید توسط کارشناسان و خبرگان آن حرفه انجام شود.

هر گونه برنامه‌ توسعه در این صنعت می‌بایست با نیاز سنجی و طرح جامع استانی، منطقه‌ای و کشوری به تناسب جایگاه های‌ گردشگری که در هر منطقه وجوددارد صورت گیرد، تا صنعت هتلداری و اماکن اقامتی با توجه به هزینه‌های کلان که در تأمین و ساخت آن دارد، دارای طرح توجیهی اقتصادی باشد، در غیر اینصورت چه سرمایه گذار دولتی و چه خصوصی متضرر و در نتیجه سرمایه‌های ملی به هدر خواهد رفت.

اما نگاهی گذرا به وضعیت مسافرخانه ها نشان از بی تدبیری و نبود نظارت کافی براین مکانهای عمومی دارد.اینکه مهمانسراها به لحاظ حضور مسافر وضعیت خوبی دارند یا نه بحث دیگری است ولی آیا برای جذب مسافر در این مکانها چاره ایی اندیشده شده است؟

آیا به لحاظ امنیت ، رفاه و آرامش برای مسافران تدابیری اندیشیده شده یا صرفا مجوزی داده میشود و هر اتفاقی که رخ میدهد مسئولیتش بر عهده کسی نیست؟ و آیا عدم استقبال مردم از مهانسراها در اکثر شهرا چه می تواند باشد؟

طی چند سال اخیر و با افزایش سیل مسافرتها به اقصی نقاط کشور معضل اسکان مسافر پیش آمد تا جایی که مدارس را برای این کار پیشنهاد دادند که البته برای مردمی که اکثرا جزء اقشار کم درآمد جامعه هستند وجود مدرسه یا سالن های ورزشی گزینه مناسبی برای رفع مشکل جا و مکان بود اما آیا دراین مکانها مسائل رفاهی و بهداشتی رعایت میشد؟

سوال اینجاست که چرا هزینه های پرداخت شده برای مدارس برای میزبانی از مسافران را صرف بهسازی مسافرخانه ها نمیکنند تا این مکانها که سابقه بیشتری در ارائه خدمت به مسافر را دارند از این بلاتکلیفی در آمده و دوباره رونق سالهای گذشته خود را بازیابند؟

در شهرهای تاریخی همچون همدان که سالانه میزبان مسافران زیادی است هنوز مسافرخانه ها وضعیت مشخصی ندارند.

نبود رونق مسافر پذیری و عدم اطمینان مسافران به این مکانها را میتوان از جمله دلایل بی رونقی مسافرخانه ها دانست چرا که حساسیت مسافر در موضوعاتی چون بهداشت عمومی و فردی و امنیت و آرامش باعث شده تا این اعتقاد در جامعه بوجود بیاید که مهمانسراها فاقد این مسائل مهم هستند.

برای توریست پذیری شهری چون همدان، باید تمامی جوانب از جمله امکانات رفاهی و اسکان مناسب را در نظر گرفت، فعالیت کارتن به دستان برای اسکان مسافران در سطح شهر در کنار معایبش مزایایی نیز به دنبال دارد اما باید این فعالیت ساماندهی شده و براساس اصول و چارچوب مشخصی باشد، چرا که این امر به آبروی شهر و استان مربوط میشود.

متاسفانه امروزه سوئیت های اجاره ای توسط بسیاری از افراد در برخی نقاط شهر بدون هیچ برنامه و نظارتی ادامه دارد و حتی بسیاری از آنان به محل فحشاء و فساد مبدل گشته است.

اینکه هنوز متولی خاص جهت ساماندهی مسافرها خانه  در همدان وجود ندارد اما باید تشویق کننده ای برای حضور سرمایه گذاران در این راستا وجود داشته باشد.

در ساماندهی خانه مسافرها باید تمامی جوانب از جمله ایمنی منازل، مکان و فضای فیزیکی و روحی منطقه مدنظر باشد چرا که این موارد در جذب دیگر گردشگران بسیار تاثیرگذار است.

در این راستا مدیرعامل موسسه فرهنگی گردشگری مهر ماندگار نیز که پیشنهاد طرح ساماندهی خانه مسافرهای شهر را برای تشریح به کمیسیون اقتصاد سرمایه گذاری و گردشگری شورا ارائه داده بود از اخذ مجوز فعالیت این موسسه توسط استانداری همدان خبر داد و گفت: مدیریت ارشد استان از طرح ارتقای جایگاه فرهنگی گردشگری استقبال کرده و بر این امر تاکید فراوانی داشتند.

سجاد آروانه با بیان اینکه طرح پیشنهادی انها دارای شیوه نامه بوده که بررسی و تهیه شده است اظهار داشت: در این طرح تعهد ثبت هزار منزل را در سامانه داریم بدین ترتیب که در ابتدا به صورت سراسری تبلیغات انجام می شود و منازل هم براساس درجه بندی ها قیمت های آن تقسیم بندی می شود و از طریق سامانه یا حضوری منازل به مسافران اجاره داده می شود.

وی موفقیت طرح ساماندهی خانه مسافرهای همدان را در گرو حمایت و همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دیگر ارگانهای مربوطه دانست .

مدیرعامل موسسه گردشگری مهر ماندگار همدان با بیان اینکه طرح ساماندهی خانه مسافرها به طور جد پیگیری می شود،تصریح کرد: تاکنون ۱۰۰ خانه مسافر غیرمجاز در همدان شناسایی شدند.

وی افزود: افرادی که قصد اجاره خانه های خود به مسافران را دارند باید درصدد صدور مجوز باشند تا در لیست خانه مسافرهای مجاز قرار بگیرند.

آروانه با بیان اینکه مجوز ۵۰ خانه مسافر آماده صدور است، تصریح کرد: در حال حاضر ۶۰ متقاضی برای اخذ صدور مجوز خانه مسافر اقدام کردند.

مدیرعامل موسسه گردشگری مهر ماندگار همدان بیان کرد: تقاضا داریم اداره اماکن و دادستانی در راستای صدور اخذ مجوز خانه مسافر همکاری های لازم را با متقاضیان داشته باشند.

 

Print Friendly, PDF & Email


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =